Boncuk Yapım Aşamaları

/
Temmuz 11, 2018

Öncelikle boncuk için malzemeleri ve cam çubukları yanınıza alın. Çelik çubukları boncuk ayırıcı solüsyona batırın ve dik konumda olacak şekilde bir kumun içerisine saplayarak kurumaya bırakın.

Evinizdeki oksijen kondansatörünüzü ve cam ocağını açın ve ateşin rengini ayarlayın. Gözlerinizi korumak için didymium kaplı koruyucu gözlüğünüzü takmayı unutmayın. Burada önemli olan hususlardan bir tanesi de ateşin rengidir.
Ateşin renginin mavi olmasına dikkat edin aksi taktirde camın kararmasına ya da yanmasına neden olabilirsiniz.

Sıra geldi camları eritmeye. İstediğiniz renkteki cam çubuğu alarak, önce ateşe sokup çıkararak ısınmasını sağlayın; daha sonra alevin daha sıcak olan bölgesinde eritmeye başlayın. Eriyik kıvama gelen camı çelik çubuk üzerine sarın. Boncuğu ateşe tutarak şeklini verin. Ardından alevin dışında soğutup tekrar ateşin önünde ısıya maruz bırakarak tavlayın.

Boncuğunuz istediğiniz şekle geldiyse mantar tozuna gömülmeye hazır demektir. Boncuğunuzu gömdükten 12 saat sonra mantar tozundan çıkarıp cam çubuktan ayırabilirsiniz. İçini temizledikten ve delik bölgelerinde oluşabilecek keskinlikleri taşladıktan sonra el yapımı sadece size özel cam boncuğunuz hazır hale gelecektir.

Eğer cam boncuk yapımı ile ilgileniyorsanız, Alev Sanatı’ndan destek alabilirsiniz. Size temel teknikleri öğreterek kendi atölyenizi kurabilecek düzeye gelmenizi sağlayabilir ve hatta atölyenizi kurmanıza da yardımcı olabiliriz. Hobi olarak başladığınız bu süreç belki sonraları kendi girişiminiz haline gelebilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published.